O nás

Giľora, z.s.

Spolek Giľora (v romštině „písničky“) zaznamenává současné romské písně v ČR a zahraničí a podporuje romské zpěváky a hudebníky, kteří často nemají možnost svou tvorbu prezentovat. Zaznamenáváme a archivujeme současné romské písně v ČR na webu www.gilora.eu. Základ naší práce spočívá v audiovizuálním zaznamu lidových i autorských písní, přepisech, překladech a etnomuzikologickém výzkumu. Zaznamenáváme současnou romskou tradiční i autorskou tvorbu.

Zároveň pomáháme romským hudebníkům koncertovat a etablovat se: Organizujeme kulturní akce, především koncerty. Domlouváme vystoupení muzikantů na svatbách, oslavách narozenin aj.

Giľora, z.s., má i osvětově-edukační cíle: Poskytujeme kurzy romského jazyka, konverzace i gramatiky, pro instituce i pro jednotlivce.

Výhledově chystáme rozšířit činnost a spolupracovat i s dalšími institucemi, činností spjatou s romskou hudbou přemosťovat kultury a institutuce a přispívat k vzájmnému působení, empatii a porozumění mezi etnickou majoritou a minoritou.

V letech 2021-2024 jsme spolupracovali s Etnologickým ústavem AV ČR na projektu Giľora: www.gilora.cz, od ledna 2025 se osamostatňujeme, byť navazujeme na vykonanou práci a s EÚ AV ČR i nadále spolupracujeme.

Jako Giľora jsme partnerem setkání Roma Connection v Budepešti. https://hangveto.hu/romaconnection/

Od roku 2021 spolupracujeme s kampusem Hybernská, z.ú., a od roku 2024 s klubem Za školou, zaskolou.com.

Spolupracujeme s klubem Zaškolou.com (Uralská 6, Praha 6), s kampusem Hybernská, spolkem Nesedím-Sousedím, z.s. Naším hlavním sponzorem jsou Bader Philanthropies, Inc. V roce 2024 jsme realizoval projektu tutoriálů podpořený Ministerstvem kultury České republiky.

Rovněž spolupracujeme s programem ECES na Filosofické fakultě UK, kde proběhly koncerty v rámci kurzů Politics of Song, Urban Semiotics a From Thoreau to Havel: Chapters in Czech and American Struggle for Social Justice přednášky a vystoupení Lenky Grundzové, Martiny Daňkové, Ladislava Gabča, Milana Cíny a dalších spolupracovníků.